20 Nisan 2014 | Sitene Ekle | Künye
Anasayfa

Turgutlu Belediye Başkanına Sorular?

Mustafa  Isıldak

A A A A
28.05.2008

AK PARTİ’de düzenlenen Siyaset Akademisinde Deneyim Paylaşımı dersi eğitmeni Manisa’nın Turgutlu İlçe Belediye Başkanı Sedat Orhan’ın anlatımlarını dünkü yazımda paylaşmıştım. Okuyuculardan “Sorduğunuz sorular ile cevapları yazmamışsınız?” yolunda düşünceler aldım.

Öncelikle belirtmeliyim ki, hepsi de genel nitelikli olan soruları yazmamamın özel bir nedeni yok. Zaten siyaset akademisinin konuluş amaçlarından biri, dileyenlerin varsa sorularını yöneltip cevabının da alınmasıdır. Aksi takdirde eğitmenin canlı anlatımına gerek kalmaz, slayt gösteriminin yer aldığı CD’lerin kursiyerlere dağıtımıyla yetinilirdi. Zaten sınavda bu dersten soru da çıkmayacak. Ancak eğitmene yöneltilen sorular, derse ilginin de bir göstergesidir denilebilir. Bu vesileyle öncelikle böyle bir eğitimi düşünen ve uygulayan AK Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan ile ekibini kutluyor, demokratik hayatın vazgeçilmez unsuru diğer siyasi partilere de örnek olmasını diliyorum.   

Başkan Orhan, belediye başkanlığı seçimleri arifesinde, parti kadrolarından gelen diğer 6 aday adayıyla birlikte mülakat için parti genel merkezine geldiğini, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı hemşerimiz Dergir Mir Mehmet Fırat başkanlığındaki seçici kurulun, aday adayı olmak için partiye yeni kayıt yaptırmış olmasına karşın kendisini aday göstermeye karar verdiğini söyledi. 

Slayt gösterimi ve anlatımlarının bitiminde her nedense; ülke gündemiyle ilgili AK Parti yöneticilerinin basın yayın organlarında sürekli yer alan görüşlerinin tekrarından sonra soru-cevap bölümüne geçildi:

Başkan Orhan’a; yıllık bütçe miktarını, belediye başkanı olmazdan önce de hatırı sayılır derecede varlıklı olduğundan kişisel bütçesinden belediye bütçesine bağışta bulunup bulunmadığını, imar planı değişiklikleri ve uygulamaları ile belediye ihalelerinden belediye adına bağış istenip istenmediğini sordum.

Aralıklı olarak sorduğum bu sorulara yine aralıklı verdiği cevaplarda; yıllık bütçesinin 35 milyon YTL olduğunu, kişisel bütçesinden belediye bütçesine bağışta bulunmadığını, ancak maaşının tamamını yoksul öğrencilere burs olarak bağışta bulunduğunu, imar planı değişiklikleri ve uygulamaları ile belediye ihalelerinden belediye adına bağış isteme gibi yollara girmediğini (itiraf edeyim ki, böyle bir şeyin sözünün edilmesinden bile rahatsızlık duyduğunu da beden dilinden okuyabildim) söyledi.

Bu derste dikkatimi çeken bir hususu daha paylaşmak istiyorum: Önceki derslerde iki saatlik ders süresinin ortasında, bazen kursiyerlerin hatırlatması üzerine 10-15 dakika ara veriliyordu. Bu kez ise, tamı tamına iki saat sürmesine karşın hiçbir kursiyerden ara verme isteği gelmiyor, anlatılanları yarı şaşkınlık içerisinde herkes can kulağıyla dinliyor ve slayttan izliyor, yer yer de alkışlanıyordu.

Konu açılmışken her ne kadar o günkü derste bulunmadıysa da,‘ilerlemiş gençliğine karşın’ hemen hemen tüm derslere gidiş-dönüş 100 km. yolu aşıp Çelikhan ilçemizden gelerek, ön sırada oturan ve sorularıyla aktif katılımda bulunan “örnek kursiyer” olarak gördüğüm Çelikhan Belediye Başkanı Mustafa Bulut’u kutlamak gerek diye düşünüyorum. Ve bu arada, önceki günkü söz konusu derse katılan belediye meclis üyeleri arasında Yaşar İlhan ile Mahmut Yılmaz’ın da bulunduğunu bir okuyucumuz aktardı. Duyarlılığına teşekkür ediyorum.

Dersten sonra Başkan Serhat Orhan’a yaklaşıp, kursiyer arkadaşların sabrını zorlamamak amacıyla sormadığım bir soruyu ise şimdi sormak istediğimi söyleyip nezaketen izin aldıktan sonra; kent konseyi çalışmalarından istenilen verimin alınıp alınmadığını sordum. Kent konseyi yürütme kurulu başkanının başkan vekili olduğunu, ancak çalışmaların verimli geçmediğini de, ders boyunca gösterdiği açık yüreklilikle söyledi.

Salon binasından ayrıldıktan sonra bir hususu daha sormayı unuttuğumu fark ettim:

Seçim kazanmak için bir televizyon kanalı sahip veya ‘muktediri’ olup olmadığını ve/veyahut olmaya çalışıp çalışmadığını?

 

BUGÜN 27 MAYIS… ÜLKEMİZDE DEMOKRASİNİN KESİNTİYE UĞRATILDIĞI, SEÇİLMİŞ BAŞBAKAN VE 2 BAKANI DAR  AĞACINA ÇIKARAN BİR YÖNETİMİN ÖTTÜRDÜĞÜ DÜDÜK SESİNİN DUYULMASININ 48’NCİ YIL DÖNÜMÜ!…

ALLAH BİR DAHA 27 MAYIS VE BENZERLERİNİ GÖSTERMESİN!

 

Mustafa IŞILDAK

m.isildak@hotmail.com 0532-422 95 28

 

 

Bu Makale 3120 defa okunduBu Makaleye Yapılan Yorumlar (0)

Tüm Yorumlar

Yazarın Diğer Yazıları

 

 

 
çok okunanlar
  1 -   10 NİSAN POLİS HAFTASI MESAJI
  2 -   ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İLKOKULU BOYADI
  3 -   400 YATAKLI DEVLET HASTANESİ TEMMUZ AYINDA AÇILIYO
  4 -   RENÇBERİN ALEVİLİK ÇALIŞMASI OKUYUCU İLE BULUŞTU
  5 -   KAÇAK SİGARA OPERASYONU
  6 -   MİLLETVEKİLİ YETİŞİN MISIR AÇIKLAMASI
  7 -   EMNİYET TEŞKİLATININ 169. YILI‏
  8 -   BAŞKAN KUTLUYA TEBRİK ZİYARETLERİ SÜRÜYOR
  9 -   ISTANBULDA ADIYAMANLILAR MAZBATALARINI ALDILAR
  10 -   NİSSİBİ KÖPRÜSÜ EKİM AYINDA TRAFİĞE AÇILIYOR
 
çok okunanlar
  1 -   10 NİSAN POLİS HAFTASI MESAJI
  2 -   ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İLKOKULU BOYADI
  3 -   400 YATAKLI DEVLET HASTANESİ TEMMUZ AYINDA AÇILIYO
  4 -   RENÇBERİN ALEVİLİK ÇALIŞMASI OKUYUCU İLE BULUŞTU
  5 -   KAÇAK SİGARA OPERASYONU
  6 -   MİLLETVEKİLİ YETİŞİN MISIR AÇIKLAMASI
  7 -   EMNİYET TEŞKİLATININ 169. YILI‏
  8 -   BAŞKAN KUTLUYA TEBRİK ZİYARETLERİ SÜRÜYOR
  9 -   ISTANBULDA ADIYAMANLILAR MAZBATALARINI ALDILAR
  10 -   NİSSİBİ KÖPRÜSÜ EKİM AYINDA TRAFİĞE AÇILIYOR
 
 
 
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberguney.com Copyright © 2010 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. 

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar|RSS